صفحه ها
دسته
لينکستان
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 207794
تعداد نوشته ها : 193
تعداد نظرات : 7
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان

ساخت بازی‌های جنگی – هواپیمایی سابقه نسبتاً طولانی دارد. اکثر این بازی‌ها هم به عللی ناشناخته با حال و هوای جنگ‌های جهانی اول و دوم ساخته می‌شوند. شاید یکی از علت‌هایش این باشد که این موضوع برای ساخت این سبک بازی‌ها جای کار بسیاری دارد.World War II Fighter Pilot, Rise of Flight, Blazing Angels 1 & 2 و بالاخره اخیراً هم Wings of Pray، چند نمونه ازاین بازی‌ها هستند. شرکت Transmission Games با پشتیبانی یوبی‌سافت اقدام به تهیه بازی دیگری از این نوع کرده است. Heroes Over Europe علاوه بر PC برای کنسول‌هایXbox 360 و PS3 هم ساخته شده است.نبرد در آسمان‌ها)نقد بازی Heroes Over Europe (
حسین رسولی- دنیای کامپیوتر و ارتباطات
ساخت بازی‌های جنگی – هواپیمایی سابقه نسبتاً طولانی دارد. اکثر این بازی‌ها هم به عللی ناشناخته با حال و هوای جنگ‌های جهانی اول و دوم ساخته می‌شوند. شاید یکی از علت‌هایش این باشد که این موضوع برای ساخت این سبک بازی‌ها جای کار بسیاری دارد.World War II Fighter Pilot, Rise of Flight, Blazing Angels 1 & 2 و بالاخره اخیراً هم Wings of Pray، چند نمونه ازاین بازی‌ها هستند. شرکت Transmission Games با پشتیبانی یوبی‌سافت اقدام به تهیه بازی دیگری از این نوع کرده است. Heroes Over Europe علاوه بر PC برای کنسول‌هایXbox 360 و PS3 هم ساخته شده است.

داستان بازی
البته از این نوع بازی‌ها نباید چندان، انتظار خط روایی خاصی را داشته باشیم. اما به نظر می‌رسد سازندگان، برای تنوع و اندکی نوآوری هم که باشد، خط داستانی کم­رنگی را در بازی گنجانده‌اند. تمامی بازی 14 مأموریت دارد و همچنان که از نامش نیز برمی‌آید در اروپا و در بحبوحه جنگ‌های جهانی روی می‌دهند. بازی کننده در حالت Campaing یا همان مأموریتی بازی به توالی در نقش سه خلبان آمریکایی، انگلیسی و نیوزلندی بازی می‌کند. سوای فیلم کلاسیکیکه دقیقاً به سبک و سیاق فیلم‌های تبلیغاتی زمان جنگ در آغاز هر مأموریت به نمایش گذاشته می‌شود، قبل از آغاز عملیات در قالب تصاویری کمیک استریپ شخصیت داستان، به روایت حال و هوای خود قبل از شروع مأموریت می‌پردازد. سازندگان از طریق همین میان‌پرده‌ها سعی کرده‌اند بر خلاف روند اصلی بازی، چهره زشت جنگ و تنفر قهرمانان ما را از آن نیز عیان کنند.

گیم‌پلی
همان‌طور که گفتم تعداد بازی‌هایی که با این تم و زمینه ساخته شده‌اند، از شمار انگشتان دست تجاوز می‌کند. با این وصف ساخت یک بازی جذاب با این زمینه، کمی مشکل به نظر می‌رسد. به همین منظور سازندگان «قهرمانان بر فراز اروپا» سعی کرده‌اند نوآوری‌هایی در بازی به خرج دهند تا بازی اندکی از آن حالت کلیشه‌ایِ «پرواز کن، سرنگون کن، پرواز کن، سرنگون کن، ... » خارج شود. علاوه بر خط نیمه­روایی بازی و بعضی مکالمات رادیویی بامزه و خارج از موضوعی که در حین پرواز بین خلبانان اسکادران رد و بدل می‌شود، در این بارهمی‌توان به بعضی مأموریت‌های خلاقانه بازی هم اشاره کرد. برای خود من، شخصاً پرواز با یک هواپیمای Mosjiuto دو موتوره انگلیسی که از چوب ساخته شده بود، به منظور بر هم زدن مراسم جشن نازی‌ها در برلین خیلی جالب بود. مخصوصاً که مؤخره آن، فرار در ارتفاع پایین از طریق خیابان‌های برلین خیلی نفس‌گیر و هیجان‌آور بود. یا مأموریت‌ها با هواپیمای بمب‌افکن موسوم به «اره‌ماهی» برای بمباران ناوهای دشمن که به رغم سختی، برای هر گیمر قدیمی هم بسیار چالش برانگیز بودند.

نبرد با حرکت آهسته
یکی دیگر از نوآوری‌های بازی حالتی است به نام Ace Kill یا همان نابودی سریع؛ که چیزی است شبیه بولت‌تایم در بازی‌های اکشن اول شخص. (خدا پدرMax payne را بیامرزد!) به این صورت که اگر یکی از پرنده‌های دشمن در معرض دید وتیررس هواپیمای شما قرار گیرد، یک نوار دایره‌ای شروع به پر شدن می‌کند. اگر این نوار از نیمه گذشت، با زدن دکمه‌ای در حالت Ace kill قرار می‌گیرید. در این حالت، زمان کند شده و شما می‌توانید با دقت بیشتری حتی باشلیک یک گلوله به نقاط حساس هواپیمای غیرخودی، آن را سرنگون کنید. این نقاط حساس اغلب شامل موتورها، کابین خلبان و ملخ هواپیما می‌شود. گرچه امکان جالبی است، اما پس از چند بار استفاده، احتمالاً شما هم مثل من در نبردهای سنگین و شلوغ از خیر آن می‌گذرید؛ چون به نظر می‌رسد منهدم کردن هواپیماهای دشمن از همان راه دور هم چندان دشوار نباشد. هر بار که قهرمان شما به مقابله با یک دسته جنگنده یا بمب‌افکن آلمانی فرستاده می‌شود، هدف اصلی، سرگروه دشمن خواهد بود که با علامت برجسته‌تری مشخص می‌شود. البته تعداد گلوله‌هایی هم که برای سربه­نیست کردن این سردسته باید صرف کنید، چندبرابر بیشتر از بقیه خواهد بود.

ضعف‌ها
بازی ضعف‌هایی هم دارد. اولین ضعف آن طبیعتاً همان روند تکراری و خسته‌کننده «بزن و بکش» است که به رغم ناگزیر بودن، پس از مدتی واقعاً آزاردهنده می‌شود. در این میان، مأموریت­های متفاوتی هم که بعضاً پیش می‌آید وقبلاً ذکرش رفت، چندان چاره‌گر نخواهد بود. به مرور بعد از خلاص شدن از شر یک دسته هواپیمای دشمن، عادت می‌کنید به شنیدن صدای هم‌رزمتان در بی‌سیمهواپیما که :«هی نگاه کن! یک سری هواپیمای دیگه!» و روز از نو و روزی از نو. مورد دیگر اینکه ظاهراً شما یک اسکادران هستید که قرار است با همکاری هم کلک پرنده‌های نازی را بکنید؛ اما تنها کاری که دیگران نمی‌کنند، سرنگونکردن هواپیماهای دشمن است و به ظاهر فقط در آسمان می‌چرخند و هر از گاهی هم به شما دلداری می‌دهند! با این وصف، به تدریج درمی‌یابید که کار، کار خودتان است و دوستانتان سیاهی لشکرهایی بیش نیستند. در مورد آنلاین بازی کردن هم بهتر است حرفی نزنیم. اگر شما توانستید در محیط‌های آنلاین (حالا چه PC و چه Xbox) همبازی‌ای پیدا کنید، من هم توانستم!

جمع‌بندی
با وجود تمام اشکالاتی که در بالا ذکر شد، «قهرمانان در اروپا» را می‌توان یکی از بهترین‌ها در ژاتر خود دانست. گرافیک بازی در حد بازی‌های امروزی و قابل قبول است. کنترل‌ها کاملاً مناسب هستند و به صورت مناسب عکس‌العمل نشان می‌دهند. صداگذاری بازی و افکت‌های تیراندازی و انفجار نیز، عالی کار شده است. هنگام پرواز بر فراز لندن ویران شده، صدای آژیرها و تیراندازی‌ها،گیمر را کاملاً در حال و هوای محیط آن زمان قرار می‌دهد. از امکانات ضعیف آپگرید هواپیما که بگذریم، میزان سختی بازی مناسب بوده و می‌تواند هر گیمریرا در هر سطحی پای بازی نگاه دارد. در کل اگر علاقه‌مند به بازی‌های هواپیمایی – جنگی هستید و هوس یک آتش‌بازی حسابی را کرده‌اید، پیشنهاد می‌کنم «قهرمانان بر فراز اروپا» را حتماً امتحان کنید.


پنج شنبه شانزدهم 2 1389
X